10 грудня у Сумському прес-клубі презентували результати гендерного моніторингу місцевих виборів у Сумській області.

Дослідження «Гендерний моніторинг місцевих виборів 2015 року в Україні» є всеукраїнським дослідженням, у якому взяли участь 15 областей України, розповіла членкиня правління всеукраїнської громадської організації «Жіночий консорціум України» Юлія Савельєва. У ході моніторингу оцінці підлягали зустріч кандидатів та кандидаток із виборцями та списки кандидатів/кандидаток і депутатів/депутаток. Якісний аналіз у ході моніторингу проводився через фокус-групове дослідження на тему «Вивчення специфіки участі жінок у місцевих виборах 2015 року» за участі кандидаток та депутаток. Аналіз було проведено на рівні обласної, міських та районних рад області.

У результаті дослідження було складено рейтинг партій на предмет дотримання ними гендерної квоти у Сумській області та гендерний портрет депутатки та депутата. Крім того, було з’ясовано мотивацію участі жінок у виборах, виклики,  з якими кандидатки зустрілися під час кампанії, чинники успішності участі жінок у виборах, особливості партійної підтримки кандидаток, прихильності партійних організацій до забезпечення гендерної рівності у виборчому процесі.

Проміжний аналіз засвідчив високі позиції Сумської області у дотриманні гендерної квоти, розповіла  експертка з політології Андріана Костенко. Так, Сумщина входить у п’ятірку областей-лідерів за представленістю жінок у обласних, міських та районних радах. Стабільно дотримались квоти на всіх рівнях «на вході» (у списках кандидаток) 6 партій із 28: Аграрна партія України, партія «Відродження», політична партія Всеукраїнське об’єднання «Свобода», політична партія «Нова держава», політична партія «Сила людей», політична партія  «Українське об’єднання патріотів – УКРОП». Абсолютний лідер гендерного рейтингу – партія «Відродження», у її списках кількість жінок склала від 32,31% до 43,96%.

Найгірші показники «гендерної квоти», які, тим не менше, не завадили, всупереч закону, партіям прийняти участь у цьогорічних виборах, мали: партія захисників Вітчизни – 0% (до райради), політична партія Народний Рух України – 11,11% (до міськради), політична партія Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – 12,31% (до облради), політична партія «За Україну!» – 18,18% (до облради).

Проведений аналіз зустрічей кандидатів та кандидаток з виборцями засвідчив, що суттєвих розбіжностей в організаційному рівні зустрічей кандидатки/кандидати не мали, хоча загальний інформаційний фон, який супроводжував передвиборчу кампанію, не був у рівній мірі розподілений між жінками та чоловіками. Видимість жінок-кандидаток у ЗМІ (зокрема, на рекламних щитах) була помітно меншою, ніж чоловіків. Навіть не звертаючи на це особливої уваги, можна було пригадати місце, образи та прізвища чоловіків-кандидатів у різних місцях міста. Дізнатись про жінок-кандидаток можна було лише приділивши цьому безпосередню увагу, зокрема, звернувшись до списків ЦВК. Зображення жінок на біг-бордах мало місце лише у вигляді членкинь команди, які очолювали чоловіки. Окремих жіночих біг-бордів у місті Суми не було виявлено. Крім того, жінкам явно не вистачало ресурсу для влаштування зустрічей з виборцями в організованих колективах, тож доводилось працювати з виборцями лише на вулицях.

Партії, які дотримались гендерної квоти у списках депутаток не надто чисельні та представлені: у Сумській обласній раді Радикальною партією Олега Ляшка – 57,14% жінок, політичною партією Всеукраїнське об’єднання «Свобода» – 40% жінок, політичною партією «Воля народу» – 33,33% жінок; у Сумській міській раді - політичною партією Всеукраїнське об’єднання «Свобода» – 33,33% жінок.

«П’ятірка» партій, які привели найбільше жінок у місцеве самоврядування-2015 (у абсолютних числах): політична партія Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – 43, партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність» – 31, політична партія «Воля народу» – 23, Радикальна партія Олега Ляшка – 17, партія «Відродження» – 17.

Тим не менше, на рівні Сумської обласної ради жінки складають лише 19%, на рівні 7-и міських рад Сумщини – 29%, на рівні 18-и районних рад Сумщини – 21%. Таким чином, в середньому місцеве самоврядування на Сумщині на 23% представлено жінками, в той час як, згідно з Цілями тисячоліття ООН, які зобов’язалась виконати Україна до кінця 2015-ого року, ця цифра мала б складати 50%.

Про свій досвід участі у виборах розповіла заступниця голови Сумської обласної ради нового скликання Лілія Ричкіна. Зокрема, депутатка зазначила, що, хоча гендерна квота поки що мало позначилась на результатах цьогорічних виборів у кількісному вимірі представництва жінок у місцевому самоврядуванні, сама іноваційність даного підходу та постійне згадування гендеру під час виборчої кампанії, все ж таки почали стимулювати зміни у суспільній свідомості. Так, склад комісії Сумської обласної ради складали, враховуючи гендерний принцип (з трьох осіб – 1 жінка).    

Складений гендерний портрет депутата та депутатки місцевого самоврядування Сумщини наочно продемонстрував, що рівень фаховості жінок не поступається, а часом і перебільшує, чоловічий. Так, жінки частіше мають вищу освіту та стабільну зайнятість. Жінки-депутатки починають політичну кар’єру у трохи старшому віці – не раніше 26-и років, у той час як серед чоловіків-депутатів зустрічаються достатньо юні особи 20-22-х років. 

Проект «Гендерний моніторинг місцевих виборів 2015 року в Україні» реалізується у партнерстві ВГО «Жіночий консорціум України», ГО «Центр громадських ініціатив «Інтелект Сумщини» та Сумським державним університетом.

                                                        

З презентацією за результатами гендерного моніторингу, яка містить гендерний портрет депутата та депутатки місцевого самоврядування Сумщини, можна ознайомитись тут