10-13 липня в Албанії пройшла друга літня школа з прав дитини. Цього року у літній школі взяли участь 5 українських школярок і 1 школяр. ГО «Інтелект Сумщини», як член Всеукраїнської коаліції «Права дитини в Україні»,  підтримав учасників з м.Суми.

Вже другий рік поспіль представництво міжнародної організації «Врятуймо дітей» (Save the Children) у Косово зібрав дитячий актив з таких країн як Косово, Сербія, Україна та Молдова на навчання та обмін досвідом у сфері захисту прав дитини. Близько 30-и учасників та учасниць літньої школи представляли дитячі правозахисні організації та просто ініціативні групи, які, спираючись на Конвенцію ООН з прав дитини, поширюють ідеї поваги до честі та гідності кожної дитини. Щороку школа присвячується окремій темі. Цього року діти вчились навичкам, необхідним для проведення дослідження з дотримання прав дитини за участі самих дітей. Конвенція ООН з прав дитини передбачає, що таке дослідження є правом дитини та інструментом, який дозволяє з’ясувати сприйняття дитиною її реального становища. Бо одна справа, коли про проблеми дитини «здогадуються» дорослі, і зовсім інша – коли це озвучує сама дитина. Інколи оцінки одного й того самого явища цими двома сторонами можуть суттєво різнитися.

В Албанії діти-учасники школи мали можливість детально ознайомитись з тим, що собою уявляє процедура дослідження, як проводиться опитування, складається анкета із запитаннями. Крім того, вони мали чудову нагоду спробувати себе експертами з оцінки анкет, укладачами опитувальника та координаторами з планування дослідження. Діти дізналися про такі, здавалося б «сухі» та складні речі, як дослідження, вибірка, відкриті та закриті запитання, навчилися формулювати запитання, які викривають ставлення дітей до тих, чи інших проблем. Презентації від цікавих тренерів та тренерок, робота у групах, інтерактивні вправи дозволили непросту важливу тему літньої школи зробити цікавою. А проведення такого дослідження дає можливість дітям бути почутими, впливати на прийняття рішень, відчувати у собі сили щось змінювати не лише у власному житті, а й житті своїх ровесників у школі, громаді, країні у цілому.

«Більш за все у літній школі мені сподобалось спілкування з дітьми з інших країн та закордонні практики. Досвід дитячої правозахисної організації з Косово «Поважайте наші права» надихнув мене на проведення дослідження з прав дитини в Україні. Найближчим часом я планую зібрати своїх ровесників-однодумців у соціальних мережах та з початком нового навчального року провести опитування серед школярів м.Суми», - поділилась враженнями одна з учасниць школи сумчанка Анна Савельєва.

Наразі громадська організація «Інтелект Сумщини» працює над складанням плану проведення дослідження з прав дитини з можливістю залучення до нього представництва дорослих та дітей з інших регіонів України.