15 травня 2019 року Представниця ГО "Центр громадських ініціатив "Інтелект Сумщини" відвідала презентацію результатів спільного Уповноваженого з дотримання прав дитини та сім’ї з Мінсоцполітики, ЮНІСЕФ та громадською спілкою «Українська мережа за права дитини» проекту, який був спрямований на удосконалення політики та стратегій захисту прав дитини.

 

Моніторингом були охоплені 5 регіонів України - Донецька, Львівська, Київська, Одеська і Харківська області.

У ході моніторингу відбулися 29 зустрічей з сім’ями опікунів, прийомними сім’ями, дитячими будинками сімейного типу; було перевірено 42 об’єкти, де виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, інтернатні заклади, притулки, медичні заклади, органи державної влади та соціальні центри.

Аксана Філіпішина звернула увагу на те, що у першу чергу увага зосереджувалась на скільки захищені права дитини, які знаходяться поза сімейним оточенням.

Також було проаналізовано основні проблеми, які виявлені були під час моніторингу. Зокрема, це відсутність соціального супроводу родин опікунів/піклувальників; проблеми у стосунках дітей і опікунів, піклувальників, особливо у підлітковому віці; обмеження перебування дитини під опікою до 18 років.

 

Окрім того, була акцентована увага і на таких недоліках, які стосуються функціонування прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу: неякісний підбір батьків-вихователів (не проводиться підготовка кандидатів у вихователі; індивідуальні особливості дитини не враховуються); відсутність якісного соціального супроводу сімей; складність адаптації дітей у новій родині та у шкільному колективі і відсутність психологічної підтримки дитини; відсутність психологічної підтримки родини у випадку виникнення складнощів у спілкуванні з дитиною.

 

Що стосується перебування дітей в закладах інституційної форми виховання, то недоліки такого виховання широко відомі – дитина ізольована від соціальних контактів із зовнішнім світом, право дитини на приватність, на медичне забезпечення та гідне ставлення часто не забезпечені зовсім.

Водночас це пов’язано з тим, що з боку служб у справах дітей, освіти та охорони здоров’я відсутній систематичний контроль за належним функціонуванням закладів для дітей,  умовами утримання і виховання.

Учасниками форуму були представники органів і служб у справах дітей з усіх регіонів України, представники міжнародних українських громадських організацій, представники Комітету Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму, Міністерства соціальної політики, Міністерства освіти і науки, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства юстиції, Міністерства молоді і спорту, Національної поліції, представники засобів масової інформації.

З аналітичною доповіддю «Моніторинг дотримання прав дитини в системі альтернативного догляду» за результатами реалізації проекту можна ознайомитися тут.